Skuteczne opryski chwastobójcze w ziemniakach czy rzepaku

Obecnie najpowszechniej stosowanymi środkami ochrony roślin są herbicydy. Są to środki które działają na rozwój chwastów, hamując go.

Nowoczesne herbicydy działają w sposób selektywny dzięki czemu wyrządzają tylko krzywdę roślinom niepożądanych. Można stosować je we wczesnym etapie rozwoju, działając n nasiona, po ich zastosowaniu spowalniają kiełkowanie. Daje to odpowiednią ilość czasu roślinom uprawnym do wzrostu, dzięki temu plony są większe. Rośliny mają wówczas miejsce do prawidłowego rozwoju, ponieważ mają do dyspozycji więcej światła i wody. Jednak jest to tylko zahamowanie wzrostu, i za pewien czas pojawią się chwasty. Dlatego też po pewnym czasie należy ponowić opryski, jednak tym razem zostaną użyte inne środki. Muszą one osiąść na roślinie i poprzez liście dostać się do środka. Ważnym osiągnięciem w stosowaniu herbicydów jest dążenie do jak najniższych ilości herbicydów które trzeba rozpylać.

Chociaż stosunkowo duże ilości tych aktywnych składników były nadal stosowane na polach w latach pięćdziesiątych XX wieku, tylko ułamek z nich jest obecnie wymagany ze względu na unowocześniony skład.

Jeśli chcesz użyć herbicydów w swoim ogrodzie do niszczenia chwastów, powinieneś wcześniej dokładnie zapoznać się z instrukcją producenta. Przestrzegaj podanej dawki, rodzaju aplikacji i rozważ wszelkie instrukcje bezpieczeństwa nie tylko w celu ochrony własnego zdrowia. Trzeba bowiem rozpylić odpowiednie ilość. Najlepiej trzeba będzie odmierzyć odpowiednią ilość do rozpuszczania w wodzie, a następnie sprawdzić jaką ilość należy rozpylić na hektar. Wówczas powinniśmy wprowadzić odpowiednie ustawienia w naszym opryskiwaczu. Nieprawidłowa dawka może spowodować uszkodzenia roślin uprawnych, należy także zwrócić uwagę aby stosować herbicydy tylko na uprawach opisanych w instrukcji. Niektóre herbicydy mogły by uszkodzić inne rośliny uprawne. Dlatego trzeba dobrać odpowiedni oprysk w rzepaku czy też inna roślina może bowiem zareagować nieprawidłowo na herbicydy, które są przeznaczone do usuwania chwastów z innego rodzaju upraw.