Co warto zobaczyć w Budapeszcie?

Jedno z najpiękniejszych miast Europy i stolica Węgier w jednym – tak, mowa tutaj o urokliwym Budapeszcie, który rocznie przyciąga ok. 3 mln turystów bez względu na porę roku. Miasto niesamowitych kontrastów, wspaniałej atmosfery oraz prawdziwej mieszanki historii i nowoczesności.

Budapeszt pamięta czasy zarówno panowania rzymskiego jak i tureckiego, a jego urok i czar spowodowały, że zostało ono wpisane na listę UNESCO jako jedna z najpiękniejszych stolic na całym świecie. Wycieczkę po tym niezwykłym mieście rozpocząć należy od zwiedzenia Ruin Rzymskiego Aquincum czyli osady cywilnej oraz obozu wojskowego, które wzniesione zostały przez Rzymian. Można powiedzieć, że to swego rodzaju muzeum na powietrzu, stąd podziwiać można ruiny amfiteatru, łaźni wojskowych, świątyń oraz bram miejskich.

Następnie przenosimy się na Górę Zamkową, która stanowi najbardziej rozpoznawalną część Starego Miasta. Liczne muzea, Pałac Królewski, pałace bogatych rodów czy gmach parlamentu to jedynie kilka z najciekawszych miejsc. Spacer wąskimi i krętymi uliczkami Starego Miasta sprawia, że można poczuć się jak prawdziwy odkrywca za każdym rogiem natrafiając na wspaniałe i niezwykłe miejsca, kamieniczki lub urokliwe zaułki.

Po całym dniu wyczerpującego zwiedzania należy udać się na wyspę Małgorzaty, która ukoi nasze zmysły po intensywnych wrażeniach. Położona jest ona na Dunaju, a swoją nazwę wzięła od księżniczki Margit, którą ojciec skazał na życie w klasztorze Dominikanek.

Skoro już mowa o Dunaju nie sposób nie wspomnieć o 9 najpiękniejszych i najwspanialszych mostach, z których najstarszym i najozdobniejszym jest Most Łańcuszkowy powstały w latach 1839 – 1849, którego strzegą kamienne lwy. Podczas II Wojny Światowej został on zburzony, a następnie odbudowany według oryginalnego wzoru w setną rocznicę od jego powstania.

Wycieczka do Budapesztu z Krakowa to niezwykłe i niezapomniane przeżycie dla każdego turysty. Nie sposób opisać jak wiele ma do zaoferowania to piękne i niezwykłe miasto – trzeba to przeżyć samemu, a następnie najwspanialsze chwile i widoki zapisać na długie lata w pamięci.